Как влияе стресът, когато сме в менопауза?
Ние, жените, сме просто непобедими. Каквито и предизвикателства и проблеми да срещаме в ежедневието си, ние ги приемаме и разрешаваме с усмивка. За разлика от мъжете, ние можем да жонглираме с няколко задачи едновременно и да носим много шапки – на професионалист, на майка, съпруга, кулинарен виртуоз, често и домашен майстор. Стресът не ни е непознат, но ние можем да се справяме и с него. Но сега менопаузата е тук и изведнъж стресът започва да ни идва в повече – носи ни горещи вълни, чувство на безпомощност и потиснатост. По време на менопаузата много жени достигат границите на своята издръжливост и са на ръба на емоционалното изтощение. Ето защо е особено важно за жените, преминаващи през менопауза, да разберат как им влияе стресът и какво може да се направи.
Причини и последствия от стреса
Но какво е стресът и какво го предизвиква? Стресът е състояние или по-скоро чувство, което се отключва от външни фактори и предизвиква отделянето на хормоните на стреса адреналин, норадреналин и кортизол. Какво задейства този процес и колко силно тялото ни реагира на него е строго индивидуално.
Но дори и да гледаме на него като нещо негативно, всъщност тялото ни има нужда от поносими нива на стрес, за да можем да живеем пълноценно. Кортизолът например, гарантира, че сме напълно будни, че можем да се концентрираме добре и сме ефективни. Хормоните на стреса също така гарантират, че можем да реагираме по подходящ начин в животозастрашаващи ситуации: нашето кръвно налягане и дихателна честота се повишават и нивата на кръвната ни захар скача, за да може мускулите ни да се изпълнят с достатъчно енергия.
Стресът обаче се превръща в проблем, когато стане постоянен. Или казано по друг начин, когато нямаме периоди на почивка и тялото ни остава в постоянна готовност. Тогава кортизолът се превръща в наш враг, който може да ни донесе фатални последици:
- Страдаме от високо кръвно налягане и повишени нива на кръвната захар
- Не можем да спим
- Имунната ни система отслабва и страдаме от повтарящи се инфекции
- Вече не можем да се концентрираме пълноценно, ставаме неспокойни и нервни
- Започваме да наддаваме тегло
Как да се справим със стреса
За да се върнем към спокойствието в живота си, трябва да сме наясно кое ни причинява стрес и какво трябва да променим. За някои жени може да е напълно достатъчно да добавят кратки разходки към ежедневието си, за други това може да е твърде напрегната работа и много професионални отговорности.
Повече време за нас
Дори ако не можем да напуснем работата си веднага или сме изправени пред други житейски ситуации, на които все още не намираме решение, пак можем да намалим значително нивата на стрес, ако просто си отделим повече време за себе си. Стресът може да ни засегне много по-малко, ако редовно даваме на тялото си достатъчно възможности за почивка. Тогава то може по-лесно и бързо да разгради излишния кортизол и да се възстанови. Това, което наистина ни помага, отново е много индивидуално. Ето и няколко предложения, които работят за повечето жени:
- Спорт: Когато се движим, хормоните на стреса намаляват. Спортната сесия може да действа като зануляване на стреса за тялото. Движението и натоварването изчистват главите ни и ни помагат да оставим тревогите зад гърба си. Това не означава, че веднага трябва да се втурнете към фитнеса. Спортът има много измерения. Една разходка в гората също може да бъде много полезна. Спортът и упражненията също така укрепват костите ни и ни помагат да поддържаме теглото си под контрол.
- Близост и внимание: Всички знаем колко отпускащо е да говорим с любим човек за нашите тревоги и нужди. Близкият контакт с други хора води до освобождаване на хормона на гушкането и свързването - окситоцин, който от своя страна намалява нивата на кортизол.
- Пауза: В стресови моменти е полезно съзнателно да интегрираме малки паузи в ежедневието си. Какво ще кажете за обикновен масаж например? Или може би най-накрая трябва да се запишем за онзи час по йога, който от толкова време отлагаме?
- Здравословно хранене: Когато сме под напрежение, е важно да се грижим добре за тялото си. Защото тогава най-много се нуждаем от много витамини, минерали и полезни растителни вещества. За съжаление, когато сме стресирани, обикновено сме склонни да хапваме нещо сладко или нездравословно. Но тялото ни ще ни благодари, ако го поглезим с нещо полезно. Вместо сладкиши, яжте плодове, ядки, колкото се може повече зеленчуци и избягвайте пакетираните храни.
- Да се отпуснем и да не правим нищо: Определено трябва да посветим част от времето си на блажено бездействие. Звучи простичко, но всъщност съвсем не е толкова лесно в наши дни. Обикновено веднага щом няма какво да правим, посягаме към мобилния си телефон. Оставете телефона настрана и обърнете внимание на себе си. Удивително е колко полезно може да бъде това.
- Терапия без хормони: Терапията без хормони може да намали силата и честотата на симптомите на менопауза и така значително да намали стреса при жените. Тя не носи рисковете на хормоналната терапия и пази тъканта на женските гърди и ендометриума. Патентованият от немската фармацевтична фирма за растителни продукти – Шапер и Брюмер Ремифемин гарантира успешна и безопасна терапия без хормони и без фитоестрогени. Екстрактът от цимицифуга, който се съдържа в Ремифемин, е един от най-изследваните и тестваните в световен мащаб. От корена на растението се извлича изопропанолов екстракт (iCR), който действа само там, където е необходимо, което го прави безопасен за дългосрочно прилагане.