Менопауза и телесно тегло: какво да очакваме и как да предотвратим натрупването на килограми?
Винаги ли менопаузата и натрупването на излишните килограми вървят ръка за ръка? Може да изглежда така, особено когато наддаването на тегло е толкова често срещано явление точно след навлизането в менопаузата. Около 30% от жените на възраст от 50 до 59 години страдат от затлъстяване и често менопаузата и намаляването на нивата на естроген са сочени като основни виновници.
Рисковете от наддаване на тегло след менопаузата
Много от рисковете от наддаване на тегло са добре известни: високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и диабет. А натрупването на допълнителни мазнини около талията, засилва тези рискове още повече.
Ефектът на естрогена
Различни проучвания върху животни показват, че естрогенът помага за контролиране на телесното тегло. При по-ниски нива на естроген, лабораторните животни започват да ядат повече и намаляват физическата си активност. Намаленият естроген също така забавя метаболизма. Най-вероятно същото нещо се случва, когато нивата на естроген в женския организъм започнат да спадат. Липсата на естроген също така затруднява тялото да преработва ефективно нишестето и кръвната захар, което води до повишено складиране на мазнини и затруднява отслабването.
Друг фактор, който води до натрупването на килограми, е напредването на възрастта. Колкото повече остаряваме, толкова по-малко вероятно е да:
- Спортуваме – 60% от възрастните не са достатъчно активни и този процент расте с увеличаването на възрастта
- Натрупваме мускулна маса – забавянето на метаболизма улеснява наддаването на тегло
- Изразходваме енергията си достатъчно бързо. За да оползотворявате същата енергия, както в миналото, и да загубите същите калории, може да се наложи да увеличите времето и интензивността на тренировките, за да постигнете същия ефект.
Как помагат упражненията след менопаузата
Колкото по-активни сте, толкова по-малко тегло е вероятно да наддадете. Хората, които извършват аеробни тренировки всеки ден, в продължение на 10 или повече минути, имат около 15 см по-малка талия, в сравнение с тези, които не спортуват. Затова и упражненията са изключително важни за жените в менопауза.
Упражнението имат и много други предимства, включително:
- Намаляват риска от остеопороза
- Намаляват риска от метаболитен синдром, инфаркт и други сърдечно-съдови заболявания
- Подобряват инсулиновата резистентност
- Поддържат здрави ставите и мускулите
- Подобряват чревния тракт
- Облекчават депресията и тревожността
- Подобряват цялостното здраве
Какви упражнения да изберем
- Силовите тренировки и упражненията за издръжливост помагат за изграждане на мускулна маса и подобряват метаболизма. Силовите тренировки също така ви помагат да поддържате костната маса. Стремете се към тренировки два или три пъти седмично. Примери за силови тренировки включват упражнения с тежести, дъмбели, ленти за упражнения, дори някои видове йога.
- Аеробиката с ниска интензивност е полезна за сърцето и белите дробове. Ходенето, например, е едно от най-добрите упражнения, които можете да правите навсякъде и по всяко време. Други примери за аеробни упражнения включват плуване, колоездене, аеробика, тенис и танци. Упражнявайте се умерено, поне 30 минути на ден.
Често обаче упражненията, макар и редовно практикувани, може да не водят до траен резултат или да не носят достатъчно бързо промяната, която искаме да видим.
С над 20 клинични изследвания Remifemin е напълно безвреден растителен продукт, който помага да се облекчат симптомите на менопаузата и трайно подсилва ефекта на отслабване. Това е единственият доказано безопасен продукт на пазара, който е идеален и сигурен заместител на хормоналната терапия. Екстрактът от Цимицифуга, вложен в Remifemin, действа само там, където е необходимо, без странични ефекти върху тъканта на гърдата и ендометриума, което го прави безопасен за дългосрочно прилагане.
Клиничните проучвания на Remifemin показват доста задоволителни резултати. Проучвания в Испания сред 122 жени, които използват препарата в продължение на 3 месеца, показват значително подобрение в качеството им на живот, физическото здраве и психическото състояние. Друго проучване, направено в Китай, показва пък, че лечението с Ремифемин не води до нежелани странични ефекти (например, 0 случаи на вагинално кървене, сравнено с 17 подобни случая, регистрирани при лечение с лекарство за хормоналнозаместителна терапия).