Симптоми на менопауза - как да се справим?
Някой може да каже, че физическите и психически промени, които настъпват по време на менопаузата, всъщност не са симптоми. Терминът обикновено се свързва със заболяване, което менопаузата не е. Също така, много често е трудно да се каже кои промени са пряк резултат от спада в нивата на хормоните и кои са естествени последици от стареенето. Така или иначе няма жена, която да чака с нетърпение настъпването на този естествен биологичен процес, който бележи края на репродуктивната възраст. Обикновено менопаузата се проявява на възраст между 45 и 55 години, въпреки че при някои жени тя може да настъпи по-рано или по-късно. По време на менопаузата тялото преминава през значителни хормонални промени, които могат да причинят различни симптоми.
Горещи вълни
Горещите вълни са едни от най-често срещаните симптоми на менопаузата. Те се характеризират с внезапно усещане за горещина, която се разпространява по тялото, често придружена от изпотяване и зачервяване на кожата. Смята се, че промените в хормоналните равнища нарушават способността на тялото да регулира собствената си температура, което води до внезапната поява на горещи вълни, което може да се случи още преди настъпването на менопаузата.
Депресия
Много жени изпитват депресия по време на менопаузата. Тя може да бъде резултат от цялостната комбинация от хормонални промени, стрес и рязката промяна в живота на жената. Симптомите на депресия могат да включват необяснима тъга, промени в апетита и моделите на сън, и трудност да се концентрираме.
Нарушения на съня
Нарушенията на съня са често срещани по време на менопаузата. Жените може да изпитват трудности при заспиване или поддържане на съня, да се събуждат често през нощта или да се събуждат твърде рано сутрин. Недоспиването може да доведе до други симптоми като главоболие и възпаления.
Наднормено тегло
Хормоналните промени и забавянето на метаболизма водят до това, че много жени изпитват затруднения с поддържането на здравословното тегло. Повече консумация на плодове и зеленчуци, намаляване на приема на калории и редовната физическа активност могат да помогнат за намаляване на излишните килограми.
Вагинална сухота
Вагиналната сухота е друг често срещан симптом на менопаузата. Тя се появява, защото тялото произвежда по-малко естроген, което може да доведе до изтъняване и сухота на вагиналните тъкани, което води до дискомфорт и намаляване на либидото.
Косопад
Загубата на коса е по-рядко срещан, но все пак важен симптом на менопаузата. Това се случва, когато тялото произвежда по-малко естроген и прогестерон, което може да доведе до изтъняване на косата и оплешивяване.
Кожни проблеми
По време на менопаузата кожата може да стане по-тънка, суха и по-податлива на бръчки и възрастови петна. За да се справят с тези промени, жените трябва да избягват прекомерното излагане на слънце и да останат хидратирани.
Как да овладеем симптомите
Има няколко подхода за овладяване на симптомите. Един от тях е хормоналната заместителна терапия (ХЗТ). Тя включва прием на естроген и понякога прогестерон за облекчаване на симптомите. ХЗТ обаче може да носи някои рискове, включително повишен риск от рак на гърдата, кръвни съсиреци и инсулт.
Другият подход е терапията с фитолекарства. Ремифемин е растителен лекарствен продукт, единственото оторизирано фитолекарство на българския пазар, което съдържа изопропанолов екстракт (iCR) от корена на растението Cimicifuga racemosa (Гроздовидна цимицифуга или сребърна свещичка). А екстрактът от Цимицифуга, вложен в продукта, е един от най-изследваните и тестваните в световен мащаб.
Рандомизирано, двойно-сляпо, паралелно-контролирано клинично проучване се заема да сравни ефекта на фитотерапията с Ремифимин, спрямо лечението с тиболон – лекарство, което принадлежи към групата на хормонозаместителната терапия. Резултатите показват, че ефективността на изопропаноловият екстракт от гроздовидната цимицифуга, е сравнима с тази на тиболона за лечение на симптомите на менопаузата. Така например, нито една от пациентките, третирани с Ремифемин, не е имала вагинално кървене, срещу 17 случая при пациентките, третирани с тиболон. В последната група са регистрирани и оплаквания от болки в корема и гърдите, докато в първата група няма такива оплаквания. Ремифемин има значително по-добър профил на безопасност и поносимост от тиболона. Тези изводи правят изопропаноловия екстракт от гроздовидна цимицифуга отлична опция за лечение на симптомите на климактериума.