Топли вълни при менопауза – как да се справим без хормони?

Внезапно връхлитаща ни топлина, зачервено лице и изпотяване. Горещите вълни са често срещан симптом на менопаузата, могат да продължат много дълго време и да създават много неудобства. Медицината все още не знае всички причини за горещите вълни, но за една от основните се сочат проблеми с кръвообращението.
Горещите вълни започват, когато кръвоносните съдове близко до повърхността на кожата се разширяват, за да се охладят, което ви кара да се потите. Това може да бъде придружено от ускорен сърдечен ритъм или втрисане.
Около 2 от 10 жени никога не получават горещи вълни. Други ги изпитват само за много кратък период от време. При трети горещите вълни могат да продължат над 11 години. Средно обаче жените получават горещи вълни или нощни изпотявания около 7 години. Доста дълъг период от време, в който ако не се вземат мерки, дискомфортът може само да расте. Има редица стъпки, които може да предприемете, за да облекчите ефекта на горещите вълни.
Някои промени в начина на живот
Преди да се замислите за лекарства, първо опитайте да промените начина си на живот. Ако горещите вълни ви карат да ставате през нощта, намалете температурата в спалнята си и опитайте да пиете малки количества студена вода преди лягане. Ето и някои други промени в начина на живот, които можете да предприемете:
- Обличайте се на слоеве, така лесно можете да махнете част от дрехите си в началото на гореща вълна
- Избягвайте алкохола, пикантните храни и кофеина. Те могат да влошат симптомите на менопаузата
- Ако пушите, опитайте се да се откажете не само заради горещите вълни, но и заради цялостното ви здраве
- Опитайте се да поддържате здравословно тегло. Жените с наднормено тегло могат да се сблъскат с по-чести и по-тежки горещи вълни.
Хормонално лечение
Някои жени избират да приемат хормони за лечение на горещите вълни или нощното изпотяване. По време на прехода към менопаузата яйчниците започват да работят по-неефективно и производството на хормони като естроген и прогестерон намалява с времето. Смята се, че подобни промени причиняват горещи вълни и много от другите симптоми на менопауза.
Хормоналната терапия стабилизира нивата на естроген и прогестерон в тялото. Тя се използва също така и при вагинална сухота, проблеми със съня и поддържане на костната плътност. Хормоналните лечения могат да бъдат под формата на хапчета, пластири, пръстени, импланти, гелове или кремове. Те обаче крият рискове, включително повишена опасност от сърдечни удари, инсулт, кръвни съсиреци, рак на гърдата, заболяване на жлъчния мехур и деменция. Рисковете варират в зависимост от възрастта на жената и дали се е сблъскала с хистеректомия (представлява оперативна интервенция с цел отстраняване на матката). Прогестеронът се добавя към естрогена, за да предпази матката от рак, но изглежда също така се увеличава риска от кръвни съсиреци и инсулт.
През 2002 г. проучване, което е част от Инициативата за здравето на жените (WHI), е спряно рано, тъй като участничките, които са получили определена доза естроген с прогестерон, показват значително по-силно предразположение към риск от инсулт, сърдечни удари, рак на гърдата, деменция и заболявания на жлъчния мехур. Това проучване предизвика сериозен отзвук и създава значителни резерви към безопасността на хормоналната терапия.
Нехормонална терапия
Ако простичките промени в начина на живот не са достатъчни, за да подобрят симптомите ви, нехормоналните опции за лечение може да са подходящата възможност, особено ако се притеснявате от потенциалните рискове.
Нехормоналната терапия се дели на два вида. Терапия с хранителни добавки и растителна терапия.
Доказано е, че фитоестрогените, основани на соя, червена детелина и други билки имат известен положителен ефект върху някои климактерични симптоми, но проучванията относно безопасността и страничните усложнения от такива хранителни добавки са меко казано непълни. Възможно е хранителните добавки със соя и червена детелина, с високи дози на фитоестрогени, да засегнат тъканта на гърдата на жената и затова можем да кажем, че при тях се наблюдават същите опасности, както при класическите хормонални препарати
Много продукти на растителна основа могат да облекчат страничните ефекти от менопаузата. Един от тях е Ремифемин, който съдържа екстракт от гроздовидна цимицифуга или сребърна свещичка. Той гарантира успешна и безопасна терапия без хормони, в това число и фитоестрогени, и облекчава неприятните симптоми, свързани с навлизането в климактериума. Ремифемин е единственият оторизиран растителен лекарствен продукт на българския пазар за лечение на оплаквания през менопаузата, без хормони и без фитоестрогени.
Редица клинични проучвания показват ефикасността и безопасността на Ремифемин спрямо други видове по-агресивни терапии като хормоналната например. Ремифемин намалява честотата и броя на топлите вълни и има значителен клиничен ефект по отношение на другите симптоми – нарушения в съня, депресия, раздразнителност, нервност, умора. Липсата на хормони и фитоестрогени го прави безопасен за употреба, т.e. той не носи риск за гърдата и матката. Клинично проучване, направено сред 74 жени на възраст между 50 и 70 години, които приемат Ремифемин в продължение на 6 месеца, показва, че той не оказва влияние върху плътността на гръдната тъкан, което го прави безопасен за употреба в сравнение с хормоналната терапия.1
Ефективността на Ремифемин по отношение на климактеричните оплаквания е сравнима с тази на нискодозираната хормонално-заместителна терапия. Клинично проучване сред 64 жени на възраст между 45 и 55 г., доказва, че лечението с Ремифемин е еднакво силно като хормоналната терапия, със значителна редукция на топлите вълни и вазомоторните симптоми, като в същото време не показва странични ефекти.2
Друго изследване сравнява ефектите между лечение с Тиболон (хормонален продукт) и Ремифемин. То продължава три месеца и в него участват 244 жени. То показва, че Ремифемин има същия положителен ефект като Тиболон, но има значително по-добър профил на безопасност и поносимост.3
Проучванията показват, че при Ремифемин съотношението полза-риск е изключително добро, което превръща това билково лекарство в много добра алтернатива на хормоналната терапия, която облекчава на симптомите на менопауза.
Източници:
- Hirschberg et al., 2007, Menopause 14(1): 89-96
- Nappi et al., 2005, Gynecological Endocrinology 20: 30-35
- Bai et al., 2007, Maturitas 58, 31-41